تانا لوط (معبد لوط) (Tanah Lot) بالی

تانا لوط

با نیایشگاهی رو به رو هستیم بر فراز صخره ای زیبا… در جنوب غربی سواحل جزیره ی بالی.

معبد تانالوط ( Tanah Lot ) که با نام معبد لوط هم شناخته می شود در ۴۰ کیلومتری شهر بالی بر روی تخته سنگی بزرگ در میان آب های اقیانوس هند قرار گرفته است و با پلی از جنس سنگ های مرجانی به طول ۲۰ متر به ساحل وصل می شود، این معبد یکی از معابد ۷ دریای بالی به حساب می آید اما در میان آن ها تنها معبدی است که به رویایی ترین مکان برای عکاسی تبدیل شده است.

از شگفتی های معبد لوط این است که در زمان هایی که آب اقیانوس بالا می آید، تخته سنگی که معبد روی آن قرار دارد تا مقدار زیادی زیر آب می رود و گردشگران نمی توانند به داخل معبد بروند. تنها زمان هایی که  اقیانوس آرام و سطح آب پایین است توریستان اجازه ی ورود به آن را پیدا می کنند. لوت یا لوط به معنای خشکی در میان آب است و تانا هم نام مکانی است که معبد لوط در آن قرار گرفته است به همین دلیل این معبد با نام تانا لوت شناخته می شود.

این مکان یکی از مهم ترین مراکز توریستی بالی می باشد، معبدی باستانی متعلق به هندوها که در ساحل کناری آن مرکزی برای تفریح و خوش گذرانی توریستان وجود دارد، این تفریگاه امکاناتی مانند رستوران، فروشگاه، پارک مرکزی و مکانی برای برپایی مراسم رقص و پای کوبی دارد.

معبد لوط در روستایی به نام برابان ( Beraban ) در ۲۰ کیلومتر منطقه ی کوتا قرار گرفته است.

هرروز این تخت سنگ نشسته در ساحل بر اثر جزر و مد به درون اقیانوس فرومی رود ودوباره در ساحل اقیانوس پدیدار می شود،که گردشگران در صورتی که آب اقیانوس پایین باشد می توانند به درون این معبد هم بروند.
این معبد یکی از معابد هفت دریا در اطراف سواحل بالی است،و هر یک از معابد هفت دریا بعد از تاسیس شدن درامتداد سواحل جنوب غربی قرار دارند.

تاریخچه و داستان ساخت معبد

گفته می شود در حدود قرن پانزدهم میلادی ( سال ۱۴۸۹ ) فردی به نام دنگ هیانگ نیارتا ( Dang Hyang Nirartha ) در حال پیمودن سواحل جنوبی بالی تخته سنگی را می بیند، همان صخره ای که امروزه معبد لوط روی آن قرار دارد. او بر فراز این صخره می رود و کمی استراحت و با ماهیگیران منطقه صحبت می کند و می گوید دوست دارد بنایی بر روی این صخره بسازد. دنگ هیانگ یک شب کامل را بر روی این صخره به سر می برد و در رویاهایش غرق می شود.

سر انجام نیارتا شروع به ساخت معبدی هندو برای پرستش خدای دریا بر روی این صخره می کند که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مهم بالی شناخته می شود و حدودا سه میلیون گردشگر سالانه از این معبد بازدید می کنند.

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: