پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی

پایانه چاتراپاتی شیواجی 

یکی دیگر از مناطق گردش گری در هند ایستگاه قطار بمبئی می باشد که حتی شهره جهانی دارد .نام این ایستگاه ملکه ویکتوریا می باشد که همان طور که از اسم این ایستگاه معلوم هست مربوط به دوره استعمار انگلیس می باشد. این ایستگاه در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این ایستگاه در شهر بمبئی به یکی از مناطق پر رونق گردش گری تبدیل شده است .

پایانه چاتراپاتی شیواجی Chhatrapati  Shivaji Terminus در بمبئی که قبلا با نام پایانه ویکتوریا Victoria Terminus شناخته می‌شده است، یک نمونه برجسته از احیای معماری به سبک گوتیک Gothic متعلق به زمان ملکه ویکتوریا در هند و ترکیب آن با معماری سنتی هندی است. این ساختمان که توسط معمار انگلیسی فردریک ویلیام استیونز F. W. Stevens ، طراحی شده است، تبدیل به یکی از بزرگترین پایانه‌های بازرگانی بین المللی در هند شد. ساخت این ترمینال که از سال 1878 و به سبک معماری گوتیک ویکتوریایی که برگرفته از مدل‌های قرون وسطایی ایتالیایی شروع شد، حدود ده سال به طول انجامید. گنبد سنگی جالب آن، برج‌ها و قوس‌های نوک تیز و نقشه غیرعادی زمین آن بسیار به معماری کاخ‌های سنتی هند شباهت دارد. این بنا یک نمونه برجسته از کنارهم قرار گرفتن دو فرهنگ است؛ معماران انگلیسی با هنرمندان هندی دست به کار شدند تا با کمک گرفتن از سنت معماری هندی، یک سبک جدید و منحصربفرد را در بمبئی اجرا کنند.

پایانه چاتراپاتی شیواجی Chhatrapati  Shivaji Terminus در قسمت غربی هند در بمبئی در فضایی به مساحت 2.85 هکتار واقع شده است. اینجا یکی از بهترین ایستگاه‌های راه آهن در جهان با عملکردی خوب است که روزانه حدود 3 میلیون مسافر از آن استفاده می‌کنند. چاتراپاتی شیواجی Chhatrapati  Shivaji اولین ترمینال در شبه قاره هند بوده است. این کاخ تجاری درواقع نماینده ثروت اقتصادی این کشور شد. این بنا در سال 2004 به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو اعلام شد. این پایانه شلوغ به وسیله خطوط راه‌آهن به تمام نقاط کشور وصل شده است. تغییر نام این پایانه از ترمینال ویکتوریا به چاتراپاتی شیواجی Chhatrapati  Shivaji در سال 1996 و به دستور وزیر راه آهن هند Suresh Kalmadi انجام گرفت.

دسترسی به این پایانه از طریق راه آهن بسیار آسان است و فقط کافیست در این ایستگاه از قطار پیاده شوید.

نقشه گوگل