قزوین

قزوین از شهرهای توسعه یافته و تاریخی ایران است.در باختر و مرکز استان و شهرستان قزوین است. قزوین از سمت شمال به لاهیجان، از شمال شرق به رازمیان، از شرق به بیدستان و محمدیه، از جنوب شرق به الوند، از جنوب به شهر صنعتی لیا، از جنوب غرب به اقبالیه، از غرب به محمودآباد نمونه و از شمال غرب به منجیل راه پیدا می‌کند.

قزوین در بلندای ۱٬۲۷۸ متری از سطح دریا واقع شده‌ است. قزوین دارای مساحتی حدود ۱۵۸۲۰ کیلومتر مربع است و قریب به یک درصد از مساحت کل کشور را در برمی‌گیرد. آب و هوای قزوین در تابستان خنک و در زمستان سرد است. قزوین ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغستان کهن در اطراف شهر و و بوستانی به مساحت ۱٬۴۰۰ هکتار به نام باراجین دارد. این شهر از لحاظ جمعیت، بیست و یکمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می‌آید و در سال ۱۳۹۰ خورشیدی جمعیت آن بالغ بر ۳۸۱ هزارو ۵۹۸ نفر بوده‌ است. استان قزوین همواره یکی از مناطق لرزه‌خیز کشور بوده‌ است و زلزله‌های بسیاری تاکنون در آن رخ داده‌ است.

قزوین به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استان‌های شمالی و غربی کشور، نزدیکی به تهران، دارا بودن چندین شهر صنعتی و نیز برخورداری از چندین دانشگاه – از جمله دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی، علوم پزشکی و آزاد اسلامی – و شماری دانشگاه غیردولتی از موقعیت خوبی برخوردار است.

قزوین متعلق به دوران ساسانیان است یافته‌های باستان‌شناسی در دشت قزوین، نشانگر مرحله یکجانشینی و کشاورزی در هزاره هفتم قبل از میلاد است.

این شهر باستانی در زمان شاه تهماسب صفوی پایتخت ایران بوده‌ است.قزوین در زمان حکومت صفوی ۵۷ سال پایتخت ایران بوده‌ است.

زبان مادری اکثر اهالی اصیل شهر قزوین فارسی همراه با لهجه خاص قزوینی است. زبان‌های تاتی، گیلکی و آذری نیز رایج‌ترین زبان‌های شهر قزوین هستند.

مردم قزوین دارای آداب و رسوم مختلفی هستند که جشن باران که در پنجاهمین روز سال، مردم قزوین طبق یک سنت پیش از اسلام در پنجاه بدر به آب‌انبارهای جنوب قزوین می‌روند و نماز باران می‌خوانند.وجود جشن انار در اواخر شهریور در طارم و جشن فندق در مردادماه در الموت نیز از سایر جشن های این استان است.

در گذشته زنان قزوینی شلیته می‌پوشیدند و شلوار سیاه داشتند.مردان نیز کلاه‌های متفاوتی بر سر می‌گذاشتند، پیراهن‌ها سفید و ساده و دکمه یقه آن بر شانه چپ بسته می‌شد و در میان سینه چپ، از شانه تا زیر سینه، چاکی داشت. پس از آن پیراهن‌هایی با یقه‌های بلند به نام یقه قزاقی و سپس یقه ملایی جای آن را گرفت. پاپوش مردان قزوین گیوه‌های به نام جوراب و آجیده بوده‌ است.

قزوین پایتخت خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف میرعماد قزوینی است.در موسیقی نیز  نوابغی همچون ابوالحسن اقبال آذر، عارف قزوینی، قمرالملوک وزیری اهل قزوین بوده اند.

برخی از انواع غذاهای سنتی شهر قزوین قیمه نثار، شیرین پلو، هلیم سنتی قزوین و آش دندان کشه، ماش‌ پیازو، اشکنه، دیماج، بستنی سنتی پر خامه قزوین و کاله‌جوش هستند.

از  مهم‌ترین سوغات و شیرینی‌های استان می‌توان به باقلوای لوزی،نان قندی، باقلوای پیچ، در قزوین انواع نان پخت می‌شود که شهرت بسیاری دارد؛ در بین نان‌های قزوین، نان لواش تنوری، قاق، شیرمال و زنجبیلی نان بادامی، نان گردویی، پادرازی، نان نازک،اتابکی اشاره کرد.

از هنرهای سنتی و صنایع‌دستی قزوین نیز میتوان به نقاشی و تذهیب، نقاشی پشت شیشه، نم‌نم دوزی، گلابتون دوزی، پن بافی (نوار بافی)، فرش بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، گیوه دوزی، آینه سازی، قفل سازی، و منبت کاری اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری این شهر فراوان است. قزوین دارای عمارت‌ها و کاخ‌ها، موزه‌ها و نگارخانه‌های متعددی است. معروف‌ترین عمارت موجود در قزوین کاخ چهلستون است.دو دروازه به جا مانده از چندین دروازه قزوین  به نام‌های درب کوشک و دروازه تهران قدیم، (خیابان سپه) قزوین اولین خیابان ایران، آب انبار سردار بزرگ‌ترین آب انبار تک گنبدی جهان، حمام قجر،  کاروانسرای سعدالسلطنه با مساحت ۲۶ هزار متر مربع  مسجد جامع قزوین، کلیسای کانتور قزوین و حسینیه امینی‌ها.

جاذبه‌های طبیعی

الموت و دریاچه اوان از مشهورترین جاذبه‌های طبیعت‌گردی این منطقه است.

فیلتر دسته: